tisdag 15 september 2026

VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Leaders

 I juni skrev jag om några av de, enligt mig, bästa utdelande ETF:erna, varav en var VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Leaders (VDIV). ETF:n är en global utdelningsinriktad aktie-ETF som investerar i stora bolag från utvecklade marknader med fokus på hög och hållbar utdelning. Fonden följer indexet Morningstar Developed Markets Large Cap Dividend Leaders Index och väljer ut företag som kännetecknas av starka kassaflöden, god finansiell styrka och en historik av att dela ut en betydande del av vinsten till aktieägarna.

Läs vidare på Trade Venue. Jag önskar dig en trevlig dag.

/Cristofer

lördag 12 september 2026

Square Enix

 När jag var yngre var aldrig JRGP den spelgenre som jag lockades till när såväl NES som SNES användes lika flitigt som förekomsten av antisemitism inom Vänsterpartiet. Medan många talade högt och gott om spel såsom Final Fantasy, var det aldrig något som mina vänner och jag lade tid på. Istället var det Zelda, Super Mario, Mario Kart, Ice climber, Turtles, Ducktales, Street Fighter, Metroid med flera som hamnade i förrummet. 

Emellertid har jag med åren kommit att uppskatta JRPG-genren, om än att jag är långt ifrån någon storspelare. Mer ofta än sällan blir det att jag köper, alternativt lånar via biblioteket, ett spel och spelar det i allt från ett fåtal till ett tiotal timmar. Om jag verkligen fastnar för ett spel brukar jag spela igenom det, men ofta kommer andra intressen, såsom böcker, brädspel, skrivande och investeringar före. Framför allt böcker är det som ges mest tid.

onsdag 9 september 2026

Vedervärdigt, Vänsterpartiet och Ida Gabrielsson

 Det finns tillfällen då en politiker bara måste förstå när det är dags att försegla läpparna om forskningsrapporter, sociologiska modeller och abstrakta teorier. Ett för många – men inte Vänsterpartiet, uppenbart sådant är när ens eget parti gång på gång avslöjas med företrädare som spridit antisemitism, hyllat terrororganisationer och delat material som reproducerar några av historiens mest klassiska antisemitiska föreställningar. 

Vänsterpartiet har återigen hamnat i blåsväder efter att Expressens granskning avslöjat ytterligare kandidater som spridit antisemitiskt material och hyllat bland annat Hamas och Hizbollah. Det handlar inte om några olyckligt formulerade Facebookinlägg eller en politiker som uttryckt sig klumpigt i stundens hetta, likt Strandhäll för Socialdemokraterna och Jomshof för Sverigedemokraterna. Här finns föreställningar om judisk kontroll över världsekonomin, medierna och akademin. Här finns konspirationsteorier om 11 september. Här finns den medeltida blodslögnen om judar som kidnappar barn. En kandidat har till och med spridit material med budskapet att Hitler hade rätt om judarna. Vänligen läs detta stycke igen och om du inte ”orkar” det, läs då åtminstone den sista meningen en gång till. 

Läs vidare på Trade Venue. Jag önskar dig en trevlig dag.

/Cristofer

tisdag 8 september 2026

Minns tillbaka till 2015-talets bloggosfär och Twitter

 Om cirka en månad fyller bloggen 12 år. Sedan jag skrev ett par rader i oktober 2014 har över 1 175 inlägg hunnits med att publicerats. Till en början hade jag som vana att skriva ett inlägg per vecka, som i de flesta fall publicerades på fredagar. Efter ett par månader utvecklades dessa till att bli av modell längre, om än att det, såklart, fanns undantag. Att jag skapade bloggen finns egentligen inget entydigt och klart svar till. Emellertid intalar jag mig att det var en blandning mellan allt från att skapa kontakt med läsare och andra bloggare via att om något sånär dokumentera min resa (visst låter det högfärdigt?) till att skriva för att jag älskar att göra just det, skriva. Därtill fanns – och finns – det säkert med en sorts ångest med i bilden. Det är inte en alltid en fullt ut verkande medicin, men att skriva hjälper mig att sätta ord på tankar, men också att rikta fokus från något mindre bra till dess antonym.   

Läs vidare på Trade Venue. Jag önskar dig en trevlig dag!

/Cristofer

lördag 5 september 2026

Avanzas aktieforum - ett tecken i tiden?

 I mitten av veckan (36) uppdaterade Avanza sin sida för nyheter och forum. Tidigare följde sistnämnda direkt efter förstnämnda genom att man som brukare enkalt scrollade ned, men med en tydlig rubrik däremellan som hette just ”forum”. Per början av september måste man nu klicka en extra gång med musen alternativt på mobil- eller paddskärmen för att komma åt forumet och vad kunder samt användare skriver om bolaget. 

Ändringen tycks tydligen ha lett till ”ramaskri” från kunderna, enligt Dagens Industri. Jag är ingen stor användare av forumet, inte minst då min erfarenhet från att tidigare ha besökt det med jämna mellanrum är att inläggen mer är ”varför går aktien ned?” en dag då aktuellt bolag har släppt en rapport som innehöll lika många plumpar Annika Strandhälls tweets.

Läs vidare på Trade Venue. Jag önskar dig en go´ helg.

/Cristofer

torsdag 3 september 2026

The 2.5-Day Mean Reversion Principle™

Vi människor är tämligen lättpåverkade av skrönor, mönster och annat hittepå som finns i vår gemensamma imaginära värld. Vi har fotbollsspelaren som inte har tvättat sina matchkalsonger på sju matcher, då han tror att det ger tur och detta tycker han – i en sann anda av konfirmations, se bevis på då laget inte har förlorat på just de sju senaste matcherna. Vi har pokerspelaren, som måste ha sin turkrona i byxfickan när han spelar, för han har märkt att han tenderar att mer vinna än förlora när den finns i hans ficka. 

Läs vidare på Trade Venue. Jag önskar dig en trevlig kväll tillika stundande helg.

/Cristofer

tisdag 1 september 2026

Vad ska jag med ögon till om jag inte kan se?

Jag har nöjet och äran att undervisa vetgiriga gymnasieelever i såväl svenska som historia – två ämnen som ligger mig varmt om hjärtat. I en sorts skärningspunkt finns litteraturhistorien, vilket är ett av mina favoritmoment i svenskämnet och som har ett extra fokus i kursplanen för årskurs två. Jag brukar betona att litteraturen är lika mycket en producent som en produkt av sin samtid och detsamma gäller, såklart, än idag. Ömsom påverkas, ömsom påverkar den. Vad som är hönan och vad som är ägget är en diskussion som är intressant, men den kräver nog både sin tid och energi och således kanske vi med fördel kan skjuta fram den till ett annat tillfälle(?).

Läs vidare på Trade Venue. Jag önskar dig en trevlig dag.

/Cristofer